Erhan Esaspehlivan

Erhan Esaspehlivan yazdı: Basın İlan Kurumu ne yapmaya çalışıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm Türkiye’de dünyayla entegre zorunlu bir dijital dönüşüm seferberliği ve hamlesi devam ederken özellikle basın alanında geleneksel basılı medyanın dijitalleşmemesi noktasında büyük bir beklenti, yaşanan israfa son verilmesi gerekiyordu.

Bu manada Basın İlan Kurumu çok önemli bir görev ve misyon üstlenerek tüm baskılara rağmen dijitalleşme yolunda çok önemli bir adım attı.

Genel olarak bakıldığında belki bu internet medyasına sağlanan bir lütuf veya ayrıcalık gibi görünse de farklı bir pencereden bakıldığında geleneksel basılı medyanın yenik düştüğü internet medyasına geçişinin dünyadaki en güzel örneklerinden bir tanesiydi.

İnternet medyası kontrolsüz bir şekilde geleneksel baskılı medyanın yerini alıp yoluna devam ederken, burada unutulmaması gereken emekçi gazeteciler ve gazeteler için çok güzel bir koruma kalkanı geliştirildi.

Gazetesi olan internet sitelerine ayrıcalık tanındı.

Gazeteler için bu önemli bir fırsattı. Çünkü çağımız artık elindeki telefondan önündeki bilgisayardan başını kaldırıp basılı bir yayını okuma alışkanlığını kaybetmişti. Basın İlan Kurumu internet medyasını ve internet medyası çalışanları koruyan yeni internet yasasıyla dünyaya örnek bir hamle yaptı.

Kısa sürede kurduğu uluslararası düzeyde bir internet kontrol sistemi ile gazeteleri mağdur etmeden basın kanununda değişikliklere giderek internet medyasında çalışan binlerce kişiyi ve binlerce kişinin haklarını koruma altına alıp mesleki ayrıcalıklarını kazandırıp güzel bir yol açtı.

Tabii ki burada koyması gereken bazı kurallar bazı sınırlar ve hedefler vardı. Bunları da bölgesel derecelendirmelerle yerine getirdi.

Artık çağımız internet çağı. Basın ilan kurumu genel müdürlüğü de bu bilinçle aslında zorda olan dönüşme cesareti olmayan basılı geleneksel medyaya çok güzel bir fırsat sağladı basılı medya artık bu esaretten kurtulabilir baskı maliyetleri ve yüksek işgücü internete geçiş yaparak en aza indirip kitlesel olarak çok daha fazla kişiye ulaşmalarını sağlamak için öncü oldu.

Basın ilan kurumu genel müdürlüğü tarafından internet haber sitelerini ve diğer yayın organlarını kontrol amaçlı kurulan sistemlerde uluslararası düzeyde.

Belki yarın dünyada bir çok ülkeye pazarlanabilecek bu sistem Türkiye’de gerçek haberciliğin yapılması ve emeğin karşılığının verilmesi noktasında da takdir edilecek bir başarı.

Tabii ki burada önemli olan gazeteciliğin iyi yapılması tarafsız yapılması etik bir şekilde yapılması ve kontrol altına alınması.

Kontrolden kastımız ifade özgürlüğünün değil sistemin kontrol altına alınması. Her önüne gelenin gazeteci sayılmaması her önüne gelenin bir internet sitesi açarak ben gazeteciyim diye sokakta gezmemesi.

Bu noktada Basın İlan Kurumu denetlemesini eskiye nazaran çok daha sistematik ve daha tavizsiz bir şekilde sürdürüyor. Birçok noktada zorlaştırmadan, sisteme alışma sürecini ılımlı bir şekilde devam ettirerek daha verimli ve istihdamın üst noktada olduğu kalifiye elemanların görev aldığı, özellikle iletişim alanında öğrenim görmüş diplomalı işsizlerin işgücüne katılmasını sağlayan bu organizasyon sağlıklı yürüdüğü taktirde internet medyasının geleceğinin daha aydınlık olacağı kanaatindeyim.

Bu manada çağın gereksinimi olan internet medyasına katkı veren bu sistemin oluşmasında emeği geçen herkesi tebrik ederken basın yasasında internet ile ilgili maddelerin değişmesi noktasında ilgi ve alakalarını esirgemeyen tüm bürokrat ve siyasilere de teşekkür etmek gerekir.

Dileğimiz odur ki internet medyası güçlü bir şekilde haklarını ve sınırlarını bilerek özgürlük alanlarını ve emeğinin karşılığını görerek ürettiği her içeriğin hakkını sadece Türkiye’de değil uluslararası mecrada da arayacak şekilde bu işi devam ettirmeli.

Tecrübe, fikir, gözlem, yorumlama. Bugün en kıymetli şeyler bunlardır. Artık bu işin bir diğer etabı emeğe sahip çıkmaktır, fikir işçilerinin ürettiği her bilgi her görsel her yazı dünyada kontrolsüz kapitalist uluslararası internet mecraları tarafından çalınmakta bedelsiz bir şekilde servis edilmektedir.

İşte bu noktada artık işin ikinci perdesi sistem oturduktan sonra emeğimize sahip çıkmak  olmamıdır.

Bu noktada da ben basın ilan kurumu Genel müdürlüğü ekibine güveniyor en kısa sürede uluslararası kapitalist sistemler tarafından çalınan fikirlerimizin bilgilerimiz de bedelinin bir şekilde alınacağına inanıyorum .

 

Erhan Esaspehlivan yazdı: Basın İlan Kurumu ne yapmaya çalışıyor?

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!