Çin, Avrupa Birliği ile ilişkilerini derinleştirmeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pekin’de Çinli liderle bir araya gelen Sanchez, Ukrayna’da kalıcı barış çabalarına destek istedi.

İspanya Başbakanı Sanchez: Çin, Avrupa Birliği ile ilişkilerini derinleştirmeli

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Çinli liderle bir araya gelmek için Pekin’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Sanchez’in iki günlük ziyareti sırasında, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi ve iki lider arasında Ukrayna’da kalıcı barış çabaları konusunda görüşmeler yapıldı.

Sanchez, Çin ile AB arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi konusunda bir çağrıda bulundu. Ayrıca, İspanya ve AB’nin Ukrayna’da istediği adil ve kalıcı barışa destek verilmesini istediğini ve bu konuda Çin’in yardımına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Sanchez, Çin lideri Şi’yi Ukrayna hükümetinden barış planını ilk elden öğrenmesi için Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile görüşmeye teşvik etti.

Sanchez ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i AB projesini zayıflatmaya çalışmakla suçlayarak, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Sanchez, Putin’in Ukrayna’ya saldırılarını kınadı ve nükleer silah kullanma tehdidini reddetti.

İspanya Başbakanı, Ukrayna’ya insani, ekonomik ve askeri yardım konularında destek verdiklerini de belirtti. Sanchez, ayrıca, Çin lideri Şi Cinping’in geçtiğimiz haftalarda Rusya’ya yaptığı ziyaretin ardından kendisiyle görüşen AB ve NATO üyesi ülkelerden ilk hükümet başkanı oldu. İleriki haftalarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’in de Pekin’e gitmeleri bekleniyor.

Özetle, Sanchez’in Pekin ziyareti, AB ve Çin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve Ukrayna’daki barış çabalarına destek sağlanması konularında önemli görüşmelerin yapıldığı bir ziyaret oldu. Sanchez, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması konusunda da çağrıda bulunarak, Çin ve AB’nin Ukrayna’ya yardım etmeye devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

Çin, Avrupa Birliği ile ilişkilerini derinleştirmeli
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!