NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Finlandiya açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Finlandiya açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün kabul edilmesi kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Avrupa ülkeleri arasında Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ardından savunma seviyelerini artırdı ve bu kapsamda İsveç ve Finlandiya da NATO’ya üyelik başvurusunda bulundu. Ancak, Finlandiya ve İsveç’in terör örgütlerine destek vermekle suçlanması ve İsveç’te yaşanan Kur’an-ı Kerim yakma olayları nedeniyle Türkiye’nin vetosuna takılmıştı. Ancak, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün onaylanması kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Stoltenberg: Finlandiya önümüzdeki günlerde resmi olarak ittifakımıza katılacak #1

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin tamamının Finlandiya’nın NATO üyeliği protokolünü onayladığını belirtti ve bu tarihi olayın kendisini tebrik etmek için Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile konuştuğunu ifade etti. Stoltenberg ayrıca, Finlandiya’nın NATO’ya katılması ittifakı daha güçlü yapacak ve üyeliği sayesinde NATO’nun güvenliğine katkı sağlayacak güçlü bir müttefik olacağını söyledi.

Stoltenberg: Finlandiya önümüzdeki günlerde resmi olarak ittifakımıza katılacak #2

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ise Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptığını ve NATO üyeliği sonrası atılacak sonraki adımları görüştüklerini açıkladı. Ayrıca, yazılı bir açıklama yaparak, 30 NATO üyesinin tamamının Finlandiya’nın üyeliğini onaylamasıyla Finlandiya’nın güçlü ve yetenekli bir müttefik olacağını ve NATO’nun güvenliğine bağlı olacağını ifade etti. Niinistö ayrıca, İsveç’in de en kısa zamanda NATO ailesinin tam üyesi olmasını sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Stoltenberg: Finlandiya önümüzdeki günlerde resmi olarak ittifakımıza katılacak #3
Stoltenberg: Finlandiya önümüzdeki günlerde resmi olarak ittifakımıza katılacak #4

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Finlandiya açıklaması
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!