Konut alacak vatandaşlar evin boş olmasına dikkat ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ev satın almak isteyen alıcıların kriterleri değişti artık dairenin kiracısız olmasına dikkat ediliyor. Mal sahipleri kiracılara sözleşme imzalatarak kontrat bittiğinde çıkarılmayı taahhüt etmesini istiyor.

Konut alacak vatandaşlar evin boş olmasına dikkat ediyor

Türkiye’de son yıllarda artan fahiş kira zamları, konut fiyatlarında dengesizlikler yaşanmasına neden oldu. Bu durum, ev sahiplerini kiracılarını evden çıkartmak için çeşitli yollar denemeye itti. Kiracısız ev arayışı artarken, ev sahipleri de evlerini satarken ya da başka sebeplerle kiracıyı çıkarmak istediklerinde tahliye taahhütnamesi yöntemine başvuruyorlar.

Emlakçılar, konut satışının zorlaştığını ve alıcıların ilk olarak evin kiracısız olup olmadığına baktıklarını belirtiyorlar. Bu nedenle ev sahipleri, evlerini satarken ya da kiraya verirken, alıcıların kiracısı ile anlaşması gerektiğini söylüyorlar. Ancak tapu değiştiği takdirde evin yeni sahibi, kiracıyı çıkarmak istediğinde altı ay süre sonrası çıkması için bildirimde bulunabiliyor.

Kiracılı evlerin satışı da son dönemde zorlaştı. Alıcılar, kiracısı olan evi, kiracıyı çıkartamama ihtimalinden dolayı tercih etmiyorlar. Ev sahipleri ise kiracılarının çıkmamasından dolayı evlerini satmakta zorluk yaşıyorlar.

İçinde kiracı olan evler satılmıyor #2

 

Bu durumda ev sahipleri, kiracılarından tahliye taahhütnamesi imzalamasını istiyorlar. Kiracılar, bu taahhütname ile kontrat bittiğinde evi boşaltmayı taahhüt ediyorlar. Ev sahipleri de bu taahhütnameyi devreye sokarak evlerini satmak veya kiracıyı çıkarmak istediklerinde hukuki güvence elde ediyorlar.

Son dönemde kiraların yükselmesi, ev sahiplerini tahliye taahhütnamesini devreye sokarak kiracısını çıkarmaya itiyor. Ancak bu durum, ev sahipleri ile kiracılar arasında uyuşmazlıkların yaşanmasına da neden oluyor.

Özetle, Türkiye’de ev sahipleri, evlerini kiraya verirken ya da satarken tahliye taahhütnamesi imzalatıyorlar. Bu taahhütname, ev sahiplerine hukuki güvence sağlıyor. Ancak kiracılar da bu durumdan olumsuz etkilenebiliyorlar.

Konut alacak vatandaşlar evin boş olmasına dikkat ediyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!