Kazakistan’da insan derisiyle kaplı 5 asırlık el yazması ilgi görüyor

Bundan 5 asır önce yazıldı. Eski Latinceyle yazılmış. Toplam 330 sayfa ve sayfalarından sadece 10'u çözümlenebildi. Kapağı insan derisinden. Bu kitap, saydığımız ve hiç alışık olmadığımız bu özelliklerinden dolayı "gizemli" olarak kabil ediliyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Kazakistan’da insan derisiyle kaplı 5 asırlık el yazması ilgi görüyor

Kazakistan’da bulunan bir el yazması, insan derisi kaplaması, eski Latince yazısı ve sadece 10 sayfasının çözümlenebilmiş olması sebebiyle gizemli bir kitap olarak kabul ediliyor. Bu 5 asırlık kitap, Astana’daki Ulusal Akademik Kütüphanesi’nin Nadir Yayınlar Müzesi’nde sergileniyor.

1532 yılında yazılmış olan bu el yazması, insan sırt derisiyle kaplanmış ve toplamda 330 sayfadan oluşuyor. Ancak, bugüne kadar yalnızca ilk 10 sayfası okunabildi. Ulusal Akademik Kütüphanesi’nin Bilim Bölümü Uzmanı Möldir Tölepbay, kitabın 2014 yılında özel bir koleksiyoncu tarafından kütüphaneye bağışlandığını ve o zamandan beri müzede sergilendiğini belirtti.

El yazması, antropodermik kitap ciltçiliği olarak bilinen ve artık kullanılmayan bir yöntemle yapılan nadir eserlerden biri. Kuzey İtalyalı bir notere ait olduğu düşünülen bu eser, içeriği hakkında hala gizemini koruyor. Ancak, uzmanlar ilk 10 sayfasını okuyabildiklerinde, giriş çıkış hesapları, kredi ve ipotekle ilgili bilgiler içerdiğini keşfettiler.

El yazmasının kapağına yönelik yapılan araştırmalar, Astana’daki Ulusal Tıp Bilimi Merkezi’nin laboratuvarında gerçekleştirildi. Sonuçlar, kapağın insan sırt derisinden yapıldığını ortaya koydu. Ancak, içeriğinde yer alan bilgiler hala gizemini koruyor.

Ulusal Akademik Kütüphanesi’nde yaklaşık 13 bin nadir yayın bulunuyor. Bu nadir yayınların arasında yılan derisinden, değerli taşlardan, ipek kumaştan ve altın ipten yapılmış özel kitaplar da yer alıyor.

Kazakistan’da insan derisiyle kaplı 5 asırlık el yazması ilgi görüyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!