Hollanda, teneke kutu içeceklerden depozito almaya karar verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümet, doğanın kirletilmesini önlemek ve geri dönüşümü sağlamak üzere harekete geçti.

Hollanda, teneke kutu içeceklerden depozito almaya karar verdi

Hollanda hükümeti, doğanın kirletilmesini önlemek ve geri dönüşümü sağlamak için teneke kutu içeceklerle ilgili yeni bir karar aldı. Ülkenin çevre konusundaki hassasiyetini artırmak amacıyla, tüketilen teneke kutular için depozito uygulaması başlatıldı. Yazılı bir açıklamada, iki yıl önce küçük pet şişeler için başlatılan uygulamada olduğu gibi, bir teneke kutu için 15 sent depozito alınacağı belirtildi.

Tüketiciler, geri alacakları 15 sentle ne yapacaklarına kendileri karar verebilecekler. Depozitolar, süpermarketlerde geri alınabileceği gibi, sinemalarda ve spor kulüplerinde de hayır kurumlarına bağış için kullanılabilecek. Ayrıca, tüketilen teneke kutuların geri dönüşümü için 27 binden fazla teslim noktası bulunuyor.

Bu yeni uygulamanın amacı, yılda yaklaşık 2 milyar teneke kutunun büyük bir kısmının sokağa atılarak doğayı kirletmesini engellemek ve geri dönüştürülmesini sağlamak. Ayrıca, küçük pet şişelerde depozito sistemi uygulamasından bu yana sokağa atılan şişelerin sayısı yüzde 50’den fazla azalma gözlemlendi.

Teneke kutulardaki depozito sistemi, Almanya, Finlandiya, Norveç ve Danimarka gibi diğer ülkelerde de uygulanıyor. Hollanda hükümetinin aldığı bu karar, doğa kirliliği ile mücadele etmek ve geri dönüşümü sağlamak için atılmış önemli bir adım olarak görülüyor.

Hollanda, teneke kutu içeceklerden depozito almaya karar verdi
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!