Emekli İkramiyesine zam TBMM’de kabul edildi! İşte hesaplara yatacak tarih…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli İkramiyelerinde artış TBMM Genel Kurulnda kabul edildi. Buna göre emekli ikramiyeleri 3 bin TL oldu. Ramazan Bayramı İkramiyesinin 1 – 9 Nisan tarihleri arasında, Kurban Bayramı İkramiyelerinin de 10 – 15 Haziran tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda 8. Yargı Paketi ile ilgili görüşmeler tamamlandı. Genel Kurulda ilk teklif emekli bayram ikramiyelerine yönelik yapılacak zam görüşüldü.
Buna göre emekli bayram ikramiyelerine yapılacak zam genel kurulda görüşülerek kabul edildi.
Milyonlarca emekliyi ilgilendiren yasa teklifine göre Ramazan ve Kurban Bayramında emekliler toplamda 6 bin TL ikramiye alacak.
Emekliler Ramazan ve Kurban Bayramında 3’er bin TL ikramiye alacak. Vefat eden emeklilerin yakınları ile dul ve yetim maaşı alanlar ise hisseleri oranında ikramiye alacak.

NE ZAMAN YATIRILACAK?

Emekli ikramiyesine yönelik düzenlemenin mart ayının ilk haftasında Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Bu gelişme sonrası ikramiyelerin 10 Nisan’daki Ramazan Bayramı öncesinde 1-9 Nisan tarihleri arasında hesaplara yatırılması bekleniyor. 16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı içinse ödemelerin 10-15 Haziran’da yapılabileceği belirtiliyor.

BAYRAM İKRAMİYESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alacak.

ERDOĞAN, YÜZDE 50 ARTIŞLA 3 BİN LİRA OLACAĞINI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ordu ve Giresun mitinglerinde yaptığı konuşmalarda, “Ortaya çıkan dengesizlikleri ek tedbirlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Mesela sadece emeklilerimize yaptığımız tek seferlik 5 bin liralık ödemenin, en düşük emekli maaşının sınırını 10 bin liraya çıkarmanın, maaşlarda yaptığımız yüzde 50’ye ulaşan zam oranlarının bütçeye maliyeti 300 milyar liradan fazladır. Bütçemize ek maliyet getiren bu düzenlemelerle gayemiz emeklilerimize ve çalışanlarımıza biraz nefes aldırabilmektir. Önümüz ramazan, arkası bayram. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de bütçe imkanlarını tekrar zorlama pahasına bir artış yapmayı planlıyoruz. Eskiden emeklinin bayram ikramiyesi diye bir geliri yoktu. Bu uygulamayı ilk defa 2018’de biz getirdik. Önce 1000 lira olan bayram ikramiyesini evvela 1100 liraya, sonra 2 bin liraya çıkardık. Önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz” demişti.

Emekli İkramiyesine zam TBMM’de kabul edildi! İşte hesaplara yatacak tarih…
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!