Depremin merkezi Pazarcık’ta afet konutları ilk yerleşim yerine yapılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7.7 büyüklüğündeki depremin merkezi olan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, 1950’li yıllara kadar yerleşimin başladığı ilk nokta olarak biliniyor. Ancak yıllar geçtikçe ilçe “Aşağı Pazarcık” olarak nitelendirilen bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Nihayetinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde ise Pazarcık ilçesi, felaketi yaşadı.

Depremden büyük ölçüde etkilenen bölge, şimdilerde “Yukarı Pazarcık” bölgesine taşınıyor. Bu kapsamda afet konutları da burada inşa ediliyor. Ancak TOKİ tarafından 2018 yılında inşa edilen konutların hiçbiri depremden etkilenmedi. Ayrıca, yeni konutlar için yapılan zemin etüdü sonucunda da bölgenin zemininin çok iyi olduğu ve TOKİ tarafından yönetmenliğe uygun binalar yapıldığı belirtildi.

Bölgede çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Şantiye şefi Serhat Sarıgül, yeni konutların yapılacağı bölgede binaların hasar almadığını ifade etti. İki temelin tamamlanmasında son aşamaya gelindiği bilgisini paylaşan Sarıgül, zeminin kaya olmasından dolayı temel açma sürecinin biraz daha uzun sürdüğünü belirtti. Daha önceden de 210 adetlik bir projelerinin olduğunu söyleyen Sarıgül, deprem zamanında bu konutların hasar almadığını da ekledi.

Depremin merkez ana üstü dediğimiz yer olan Büyüknacar Köyü’ne 3 kilometre uzaklıkta olan bölgede, TOKİ tarafından yapılan konutlar felaketten etkilenmedi. Zeminin çok iyi olması ve yönetmenliğe uygun binalar yapılmış olması nedeniyle bölgedeki konutlarda herhangi bir deprem endişesi bulunmadığı ifade edildi.

Sonuç olarak, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde felaketi yaşadı. Ancak bölgede TOKİ tarafından inşa edilen konutlar hasar görmedi. Şimdilerde ise bölgeye yeni afet konutları inşa ediliyor ve bu süreçte zemin etüdü sonucu olumlu rapor alınan bölgeye yönetmenliğe uygun binalar inşa edilmeye devam ediyor.

Depremin merkezi Pazarcık’ta afet konutları ilk yerleşim yerine yapılıyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!