Birleşmiş Milletler’den deprem mesajı: Türkiye’ye destek devam etmeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Laerke, “Türkiye için başlattığımız acil durum kampanyası için destek çağrısında bulunuyorum” dedi.

Birleşmiş Milletler'den deprem mesajı: Türkiye'ye destek devam etmeli

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, Türkiye’deki Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası BM tarafından başlatılan acil durum çağrısına destek çağrısında bulundu.

Laerke, Türkiye’de 9 milyon kişinin doğrudan etkilendiğini ve 3 milyon kişinin yerinden olduğunu belirterek, acil durum kampanyası için destek çağrısında bulundu.

BM kuruluşları ve insani yardım ortaklarının bugüne kadar 4,1 milyon kişiye gıda, ısıtıcı gibi temel ev eşyalarının yanı sıra kıyafet ulaştırdığı açıklandı.

Ayrıca, neredeyse 3 milyon kişiye acil gıda yardımı, 700 binden fazla kişiye çadır, onarım aletleri ve brandalar dahil yaşam alanlarının iyileştirilmesi için destek verildiği ve 1,6 milyon kişiye su, sanitasyon ve hijyen yardımı yapıldığı belirtildi.

BM’nin Türkiye’deki depremler için başlattığı 1 milyar dolar tutarındaki acil yardım çağrısına bağışçıların bugüne kadar 268 milyon dolarlık katkı sağladığı bildirildi.

İlk sıradaki 5 bağışçı ABD, Kuveyt, Avrupa Komisyonu, BM’nin Merkezi Acil Durum Fonu (CERF) ve Suudi Arabistan oldu.

Laerke, Türkiye’deki deprem bölgelerinde yeniden yapılanma aşamasına girildiğini anımsatarak 20 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euro taahhüt edildiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler’den deprem mesajı: Türkiye’ye destek devam etmeli
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!