Zamların oranı belli oluyor! TÜİK, Mayıs enflasyonunu açıklıyor

TÜİK, yarın açıklayacağı Mayıs enflasyon verisiyle emekli ve memur zam oranlarını belirleyecek.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yarın açıklayacağı Mayıs ayı enflasyon verisiyle emekli zammı ve memur maaş zammı için belirleyici bir veri sunacak. Bu veri, 5 aylık zam oranını kesinleştirecek ve Temmuz ayındaki zamların yanı sıra refah payı hariç maaş artışlarını belirleyecek tek veri olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Hazırlıklara Başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Temmuz döneminde uygulanacak asgari ücret, emekli zammı ve memur maaş zammı için çalışmalarına 2 ay önceden başladı. Yeni kabine belirlendi ve Meclis çalışmalarına başladı. Asgari ücret, emekli ve memur zammı, hükümetin ilk düzenlemeleri arasında yer alıyor.

Maaşlara Ek Zam Verilerek Milli Gelir Artışı Tabana Yayılacak

Bu düzenlemelerle maaşlara ek zam verilerek milli gelir artışı tabana yayılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçildi.

Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Yarın Açıklanacak

TÜİK, Mayıs ayı enflasyon rakamlarını yarın saat 10:00’da açıklayacak. Bu rakam, Haziran ayında toplantıları gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu için önemli bir gösterge olacak.

Ekonomistlerin Beklentisi

Ekonomistlerin Mayıs ayı enflasyon beklentisi yüzde 0,07 olarak ortaya çıktı. Ankete katılan ekonomistlerin en düşük beklentisi eksi yüzde 1, en yüksek beklentisi ise yüzde 2,4 aralığında yer aldı. Yıllık enflasyonun yüzde 39,62’ye düşeceği tahmin edildi.

Geçtiğimiz Ayın Verileri

Geçtiğimiz ay TÜİK’in Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplamalara göre, 4 aylık enflasyon oranı yüzde 15,22 oldu. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı da yüzde 15,22 olarak belirlendi. Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı yüzde 8, Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı ise yüzde 7,36 oldu.

Zamların oranı belli oluyor! TÜİK, Mayıs enflasyonunu açıklıyor
Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!