Adem Cebeci’den flaş açıklamalar! Uğurcan ve Ömür için 45 milyon Euro getirdim…

2015 (ISF) Dünya Futbol Şampiyonu Erdoğdu Anadolu Lisesi’nin hocası, Yusuf Yazıcı’nın eski temsilcisi Adem Cebeci, KuzeyAnadolu.net’ten Çağrı Aktaş’ın sorularını yanıtladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2015 (ISF) Dünya Futbol Şampiyonu Erdoğdu Anadolu Lisesi’nin hocası, Yusuf Yazıcı’nın eski temsilcisi Adem Cebeci sorularımızı yanıtladı.

DEĞERİNİ BULUNCA SATILMALI

Trabzonspor’da değerini bulan futbolcuların değerini bulduğu an satılması gerektiğini belirten Adem Cebeci, “Trabzonspor’da özellikle Trabzonlu futbolcuların değerlerini bulduğu an satılmalı gerektiğini savunuyorum. Bana zamanında çok büyük tepkiler gösterdiler. Yusuf Yazıcı konusunda inanılmaz tepkilere maruz kaldım. Haberler yapıldı ve herkes bir iddiada bulundu fakat Yusuf Yazıcı için o dönem yalnızca Lille’den bir teklif vardı. Onu da getiren kişi bendim. Yusuf için geldiler fakat anlaşamadılar. Sonrasında dönemin Lille Sportif Direktörü Luis Campos geldi onunla da anlaşamadılar. Devreye girdim ve iki kulüp arasındaki dengeyi kurarak onları ortak bir noktada buluşturdum. Yusuf zaten o dönem giderek ülkemizi, Trabzonspor’u en iyi şekilde temsil etmek istediğini net bir şekilde ifade etmişti. Devamında şampiyonluk yaşadı, UEFA’da bizleri gururlandırdı. Örnekleri çoğaltabiliriz. Bu nedenle bir oyuncu değerini bulduğunda gitmeli. Özellikle Türk pasaportu olan futbolcuların belli bir değeri var. Maalesef bunun üzerine çıkamıyorsun. Bu kolay olmuyor. Bugün Sacha Boey için o bonservisleri getirebilirsin çünkü AB pasaportu mevcut. Herkes kabul etmeli ki ligimizin bir marka değeri var” dedi.

ABDURRAHİM DURSUN İÇİN TEKLİF GETİRMİŞTİM

Trabzonspor’a daha önce Abdurrahim Dursun için de yurt dışından teklif getirdiğini belirten Cebeci, “Abdurrahim Dursun için KVC Westerlo’dan teklif getirmiştim ama o gitmek istememişti. Bakıldığında değerini bulan her futbolcu için teklif getirmeye çalıştım” ifadelerini kullandı.

UĞURCAN VE ÖMÜR İÇİN 45 MİLYON EURO

Cebeci, “Trabzonspor’a Uğurcan Çakır ve Abdülkadir Ömür için getirdiği tekliflerin detaylarını paylaşan Adem Cebeci, “Yusuf Yazıcı’nın Lille transferi sonrası Trabzonspor’u aradım. Abdülkadir Ömür için 25 milyon Euro ve bonuslar ile 30 milyon Euro’yu bulan bir teklifi taraftarına ilettim. Uğurcan için ise 15 milyon Euro’luk bir teklif olduğunu belirttim fakat o dönem zaten Yusuf Yazıcı’nın da gitmesini istemedikleri için bu tekliflere olumsuz dönüş yaptılar ve satmayacaklarını söylediler. Bugün her iki futbolcu için de süreci herkesin yakından takip edip zamanın kimi haklı çıkardığını görebiliriz. O dönem Yusuf Yazıcı’yı da dahil edersek üç futbolcu 60 milyon Euro’luk bir tekliften bahsediyorum. Bu para 2 milyar TL’ye denk düşüyor. Trabzonspor’un kasasına girecek bir paraydı bu. Umarım ne demek istediğimi anlatabiliyorumdur” dedi.

UĞURCAN ÇAKIR’IN NOTTİNGHAM FOREST’E TRANSFERİ

Kaptan Uğurcan Çakır için Premier Lig ekiplerinden Nottingham Forest’ten 12.5 milyon Euro’luk bir teklif getirmiştim. Trabzonspor peşinat konusunda Nottingham Forest ile anlaşamadı. Başkan Ağaoğlu dönemiydi. Bu transfer iptal oldu. Uğurcan Çakır’ın transferi gerçekleşseydi şu an içerisinde bulunduğumuz durumdan daha mı kötü olurdu?” ifadelerini kullandı.

ABDÜLKADİR ÖMÜR’ÜN HULL CİTY’E TRANSFERİ

Abdülkadir Ömür’ün Championship ekiplerinden Hull City ile sözleşme imzalasını değerlendiren Adem Cebeci, “Bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum fakat oyuncunun oynamak istemediği söyleniyor. Her oynamak istemeyen oyuncu bu şekilde ayrılacak mıdır veya bu süreç artık rutin haline gelebilecek bir süreci başlatır mı diye merak etmeden geçemiyorum. Belki çok vurgu yapıyorum ama bu çocukları değerlerini bulduklarında satmamız, transferlerine izin vermemiz gerekiyor” dedi.

AHMETCAN KAPLAN İÇİN DOĞRU YAPILDI

Trabzonspor ile şampiyonluk yaşadıktan sonra Hollanda ekiplerinden Ajax’a imza atan Ahmetcan Kaplan için doğru bir politika izlendiğini belirten Adem Cebeci, “Ahmetcan Kaplan için doğru bir transfer politikası izlendi. 10 maç oynadı, şampiyonluk yaşadı ve transferine izin verildi. Trabzonspor bu doğruları Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi niceleri için de yapmalıydı. Maalesef onlar için bu yapılmadı. Bugün tabloyu hep birlikte görüyoruz” ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR GENÇLERE MÜSAADE ETMELİ

Trabzonspor’un genç futbolculara daha fazla süre vermesi gerektiğine vurgu yapan Cebeci, “Gelinen noktada bir şey için geç kalmış değiliz. Trabzonspor’un genç futbolcularına daha fazla süre almalı için müsaade etmesi gerekiyor. Onlara forma şansı vermesi gerekiyor. Müsaade kelimesini burada forma giyerek kendilerini göstermeleri için söylüyorum” dedi.

ALİ ŞAHİN YILMAZ MEVCUT STOPERLERDEN DAHA MI KÖTÜ?

Trabzonspor’un mevcut kadrosundaki stoperlerin yetersiz olduğunu belirten Adem Cebeci, “Bugün maçları izlediğimde mevcut stoperlerin yeterli olmadığı noktasında buluşuyoruz. Ali Şahin Yılmaz şu an mevcut stoperlerden daha mı kötü? Bu sorunun cevabını merak ediyorum. Bizler artık gençlerimize şans vererek geçmişte yapılan yanlışlardan ders alarak süreçleri doğru yönetecek kulübümüze katkı vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

YUSUF YAZICI SONRASI EN POTANSİYELLİ İSİM EMİRHAN ZAMAN

Trabzonspor’da Yusuf Yazıcı sonrası en potansiyelli ismin şu an 1461 Trabzon forması giyen Emirhan Zaman olduğunu ifade eden Cebeci, “Bazı oyuncuları izlerken gerçekten üzülüyorum. Trabzonspor’un elinde Emirhan Zaman gibi bir yetenek var ve onu kullanamıyor. Bakın iddialı konuşuyorum, Yusuf Yazıcı sonrası en potansiyelli isim Emirhan Zaman’dır ama o şu an 1461 Trabzon forması giyiyor. Trabzonspor’un ona süre vermesi gerekiyor. Yüksek bir bonservis ile başka futbolcuları transfer ederek Emirhan’ın önünü kesiyorsun. Oysa senin Emirhan Zaman’ın yeteneklerinden faydalanarak hem onu hem de bütçeni kazanman gerekiyor. Emirhan takımda tutulsaydı ve ona yatırım yapılsaydı şu an farklı bir şeyi de konuşuyor olabilirdik. Trabzonspor maalesef kendi evlatlarına yeterli süreyi vermiyor. Bazı oyunculara süre bile alamadan ciddi bonservisler ödeniyor. Fakat Emirhan Zaman, 1461 Trabzon FK’ya gidiyor. Bence o şans Emirhan’a verilse ne ciddi bir maaş ne de ciddi bir bonservis bedeli ödemeyeceksin. Hem de bu hamle altyapıdan gelen futbolculara umut olacak” dedi.

Enis Destan’ın Trabzonspor’a transferinde ciddi rol oynadınız ve ısrarcı davrandınız. Bugün hem Trabzonspor hem de milli takımın önemli bir oyuncu kazandığını görüyoruz. Enis Destan’ın gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

CEBECİ: ENİS DESTAN FEDAKARLIK YAPTI

Adem Cebeci, Enis Destan’ın gelişimi için yaptığı açıklamada, “Enis konusunda o dönem çok ısrarcı oldum. Mutlaka alınması gerektiğini, kendisini çok beğendiğimi belirttim. Ertuğrul başkana da bu anlamda ricada bulundum. O da sağ olsun Abdullah hoca ile görüştü. Abdullah hoca da oyuncuyu beğendiğini söyledi. Daha sonra Enis’i aldık. Şampiyonluk sürecinde sadece bir kupa maçı oynadı. Aslında o maçta da çok iyi oynamasına rağmen daha sonra şans bulamadı. Şans bulamayınca sezon başı oynayabileceği bir yere gitmek istedi. Ona Polanya’dan bir teklif vardı. Avrupa’da oynayarak bir tecrübe edinmek istiyordu. Hatta Enis bu konuda çok fedakarlık yaptı. Maaş konusunda Trabzonspor’dan alacağın yarı fiyatından daha düşük bir fiyata belki oraya gitti. Gelişim göstermek istiyordu. Polonya zaten Almanya’nın bir arka bahçesi gibi. Orada güzel bir eğitim aldıktan sonra bence inanılmaz bir fiziksel gelişim ile birlikte mental gelişim ile birlikte geri döndü. Sene başında Nenad Bjelica onu düşünmüyordu ama yanılmıyorsam Emrah Tok’un hocaya mutlaka onu kampta görmenizi, değerlendirmenizi tavsiye ediyorum ısrarı üzerine Enis’i kampta gördü. Enis bu süreçte kampı iyi değerlendirdi. Bugün geldiğimiz noktada Enis’in neler yapabileceğini görüyoruz. Hatta Paul Onuachu’dan önce Enis Destan direkt oynuyordu gollerini de atıyordu sonra Onuachu gelince yedek kalma süreci oldu. Şu an tekrar oynuyor ve oynadığında neler verebileceğini görüyoruz. Bence Trabzonspor’un şu an parlayan yıldızı o. Doğru bir planlama ile çok ciddi bir bonservis ücretine ulaşabilir. Enis bir pırlanta ve onu çok iyi işlememiz gerekiyor diye düşünüyorum.

ENİS DESTAN KABUL ETSEYDİ 1461 TRABZON’A GÖNDERİLECEKTİ

Trabzonspor’da bu sezon 7 gol 3 asistlik performansıyla taraftarların gözde ismi olan Enis Destan için flaş bir açıklamada bulunan Adem Cebeci, “Enis Destan şu an formda ve taraftarlar da futbolseverler de onun yeteneğinin farkında fakat şöyle bir gerçek var ki eğer kabul etseydi sezon başında 1461 Trabzon’a gönderilecekti. Evet, şu an Enis Destan’ı 1461 Trabzon’da izleyecektik. Enis Destan teklifi kabul etmedi” ifadelerini kullandı.

HİÇBİRİ MEHMET YEŞİL’DEN İYİ DEĞİL

İstanbulspor forması giyen Trabzonspor altyapısında yetişen stoper Mehmet Yeşil’e dikkat çeken Cebeci, “Mehmet Yeşil şu an İstanbulspor forması giyiyor. Galatasaray’ın ilgisi oldu ve halen yurt içi ve yurt dışından ona teklifler var. Yakından takip ediliyor fakat Trabzonspor onu gönderdi. Biz onu gönderip onun yerine ondan daha değersiz oyuncuları daha yüksek bonservis bedelleri ve maaşlar ödeyerek transfer ettik. Bu yanlışların düzeltilmesi gerekiyor. Trabzonspor’a Trabzonspor kalitesinde oyuncular almak gerekiyor. Bugün mevcut stoperleri izliyorum hiçbiri Mehmet Yeşil’den daha iyi değil. Altyapımızdan yetişen ve giden bir oyuncu. O paraları verene kadar altyapıdan 5 tane Mehmet Yeşil burada kalabilirdi. Doğru transfer politikasına yönelmemiz gerekiyor” dedi.

FATİH TEKKE’NİN MEHMET YEŞİL YORUMU

Fatih Tekke ile bir diyaloğunu aktaran Adem Cebeci, “Mehmet Yeşil konusunda Trabzonspor’un değerlendirme yapması gerekiyor. Fatih Tekke de Mehmet için ayaklarını az daha düzeltsin Premier Lig’te oynayabilir, A Milli takımda oynayabilir yorumunu yaptı. Sonrasında Mehmet Yeşil eksikleri üzerine çalışmalar yaparak bu eksikleri düzeltti. Devam eden süreçte Fatih Tekke tarafından ilk 11’in değişmez oyuncusu oldu. Tabi orada Fatih Tekke ayrıldı” ifadelerini kullandı.

TARAFTARLARIMIZ ERKEN REAKSİYON GÖSTERİYOR

Trabzonlu futbolculara taraftarların erken reaksiyon gösterdiğini ifade eden Adem Cebeci, “Özellikle toplum yapımız ve Trabzon olarak öz evladımıza, öz sermayemize çok erken reaksiyon gösteriyoruz. Bizim çocuklarımız mental olarak hazır olmayınca küsüyorlar durum böyle olunca performansları da geri gidiyor.

Yusuf konusunda bize yapılan hakaretlerden bahsettim fakat zamanın en iyi ilaç olduğunu da gördük. Trabzonspor’un sürdürülebilir bir politika izlemesi gerekiyor. Trabzonspor üretmeli ve ürettiğini ithal etmeli aksi durumda sıkıntı yaşanıyor. Biz bunu yapmak zorundayız. Biz Yusuf’a ve o süreçte Trabzonspor’a bonservis konusunda ciddi katkılar yaptık ama insanlar bize öcü gibi baktı. Berat Özdemir’i Suudi Arabistan’a götürdük ve kulübe katkı yaptık. Bakasetas ve Djaniny için teklifler getirdik fakat dönemin başkanı onay vermedi. Bakasetas için 10 milyon Euro’luk beklenti vardı fakat süreç yine ortada. Hep söylediğim gibi değerini bulan futbolcuyu vermeliyiz. Djaniny için 5 milyon Euro getirmiştim fakat 7 milyon Euro istendi. O sürecin de nasıl sonuçlandığını yine görüyoruz” dedi.

TRABZONSPOR YANLIŞ YÖNLENDİRİLİYOR

Trabzonspor’un transfer politikasında ciddi sıkıntılar olduğunu ve yanlış yönlendirildiğini belirten Cebeci, “Trabzonspor’un transferde yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Bakın sizlere Trabzonspor için bir örnek vereyim. 3 yıl önce Maxim Choupo-Moting’i Paris Saint-Germain’den ayrıldığı dönem Trabzonspor’a önerdim.

Bunları laf olsun diye söylemiyorum istenildiğinde bilgiler mevcut. Fakat bize verilen yanıt oyuncunun Trabzonspor’un kriterlerine uygun olmadığı şeklinde oldu. Oyuncu sonrasında Bayern Münih’e transfer oldu. Trabzonspor’da kim oyuncu izliyor, kim karar veriyor iyi analiz edilmeli. Çok ciddi bir Trabzon aklı olması gerekiyor. Güvenilir bir ekip olması gerekiyor. Trabzonspor’a oyuncu getirenler için de bir sistem geliştirilebilir. İyi oyuncu getiren kulübe maddi ve sportif katkı sağlayanlara prim verilsin aksini yapanlara ceza verilsin. Bizim amacımız Trabzonspor’un başarısıdır aksi değildir. Transferlerin de gösterdiği gibi Trabzonspor yönetimi yanlış yönlendirildi. Bu iş ciddiye alınmalı ve destek verilmeli. Transferlerin sadece hocalara bırakılması yanlış. Bir önceki hocanın yanlış transferlerinin bedelini Trabzonspor yıllarca ödeyebiliyor” ifadelerini kullandı.

RUSYA’DAN BİR ÖRNEK VEREYİM…

Rusya’da CSKA Moskova forması giyen Abbosbek Fayzullaev’e dikkat çeken Adem Cebeci, “Özbekistanlı bir oyuncu olduğunu söylediler. Rusya’ya giderek onu izledim. 600 bin Euro’ya alındı. Bugün ona 6 milyon Euro istiyorlar. Onu alan bir Türk takımı 15 milyon Euro’ya satabilir” dedi.

Adem Cebeci’den flaş açıklamalar! Uğurcan ve Ömür için 45 milyon Euro getirdim…
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!