Trabzon Büyükşehir’in işçilerinden şok! Peş peşe istifa ediyorlar…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KUZEYANADOLU.NET – Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde şirketlerinde çalışan işçiler, bağlı oldukları sendikadan istifa etmeye başladı. İşçiler, maaşlarına beklenen zammın yapılmadığı alamadıkları gerekçesiyle,

Hizmet-İş Sendikasından istifa ederken rakamın 40 – 50 kişiyi bulduğu öğrenildi. İstifa eden işçiler maaşlarına 37 zam aldıklarını ileri sürerken sendika ise yapılan zammın yüzde 71 olduğunu kısa mesaj yoluyla işçilere bildirdi.

WHATSAPP GRUBUNDAN İLETİŞİM KURUYORLAR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinde çalışan işçiler ile bağlı oldukları Hizmet-İş Sendikası arasında bugünlerde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.
İşçiler, bağlı oldukları Hizmet İş Sendikasından sağlıklı bilgi alamadıkları iddiasıyla, sendikadan istifa etmeye başladı. Kurdukları WhatsApp grubundan bir birleriyle iletişime geçen işçilerden 40 – 50 kişinin Hizmet-İş Sendikası üyeliğinden ayrıldığı öğrenildi.

2024 ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Üyelikten ayrılan işçilerin, sendikanın bir çok konuda kendilerini mağdur ettiğini, sağlıklı bir açıklama yapmadığını, yılbaşında maaşlara yapılması gereken artışta, 2023 Asgari Ücret Yevmiyesi üzerinden değerlendirildiğini, fakat sözleşmede 2024 yılı Asgari Ücret Yevmiyesinden değerlendirilmesi gerektiğinin yazıldığını ileri sürdü.

YAPILMASI GEREKEN YÜZDE 37
Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde görevli şirket yetkilileri ise sözleşmede maaş zamnının TEFE – TÜFE olarak belirtildiğinden, işçilere uygulanması gereken maaş zamnının yüzde 37 olduğunu fakat, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zoruloğlu’nun işçilerin haklarını korumak için yüzde 70’den fazla zam yatığını açıkladı.
Yetkililer, belediye işçilerinin sözleşmede yer alan oranların neredeyse iki katı bir zam aldıklarını fakat sendikanın bunu sağlıklı bir şekilde işçilere anlatamadığı için bu karışıklığın meydana geldiğini ifade etti.

TABAN YEVMİYELERİNE YÜZDE 71 ZAM

Yaşanan durum sonrasında bugün Hizmet İş Sendikası’ndan üyelere bir kısa mesaj atıldı. Atılan mesajda, “İşyeriniz ile Sendikamız arasında imzalanan ve 01.07.2023-31.12.2024 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi halen yürürlüktedir.

01.01.2024 tarihinde taban yevmiyelere yapılan %71 ücret zammı artışı ile taban yevmiyeler 537,10 TL’den 917,25 TL’ye yükselmiştir.

Aylık ücretler ise en düşük (Medeni durum, Çocuk Sayısı, Sorumluluk alanlarından kaynaklı olarak) 29.500 TL’den başlamaktadır. Bu zam oranı altı aylık olup, sözleşmemizde yazılı olan ikinci altı aylık zam oranı Temmuz ayının birinde geçerli olacaktır” denildi.

15 BİN TL’DEN 29 BİN TL’YE YÜKSELDİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde hatırlanacağı üzere en düşük ücret 15 – 16 bin bandında seyrediyordu. Yapılan zamla birlikte bu maaş 29 bin 500 TL’ye yükseltildi.
Öte yandan işçilerin sendikadan ayrılmasının bir diğer nedeni de üyelik aidatlarıyla ilgili olduğu kaydedildi. Bir çok düşük üyelik aidatı aldığı kaydedilirken, Hizmet – İş Sendikasının üyelik aidatın yüksek olduğu belirtildi.

Trabzon Büyükşehir’in işçilerinden şok! Peş peşe istifa ediyorlar…
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!