Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Metin Genç kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Büyük Şehir Belediye Başkan adayı olarak Ahmet Metin Genç açıklandı.

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Ormanüstü Köyü’nde 1972 yılında doğan ve eğitim hayatına Maçka Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda başlayan, ardından Maçka İmam Hatip Lisesi’nde lise eğitimini tamamlayan Ahmet Metin Genç, 1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Serbest avukatlık kariyerine 1995 yılında Trabzon’da başlayan ve 1997’de Tekirdağ Çorlu’da vatani görevini tamamlayan Genç, 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşunda aktif rol aldı. Bu süreçte Trabzon Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı ve İl Sekreterliği gibi görevlerde bulundu.

2002 yılında AK Parti Trabzon İl Başkanlığı’na seçilen Ahmet Metin Genç, 2004 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından il başkanlığına atanarak görevine devam etti. 2006 ve 2009 yıllarında yapılan olağan il kongrelerinde il başkanlığına yeniden seçilenGenç, 2007 genel seçimlerinde 7. sıra milletvekili adayı oldu.

2014 mahalli idareler seçimlerinde Ortahisar Belediyesi’nin Kurucu Belediye Başkanı olarak seçilen Genç, 2019’da gerçekleşen mahalli idareler seçimlerinde yeniden Ortahisar Belediye Başkanlığı’na seçildi. Ayrıca, 2023 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans Programına başladı ve devam etmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Ocak 2024 tarihindeki onayıyla Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Av. Ahmet Metin Genç, aynı zamanda Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen, evli ve iki çocuk babasıdır.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Metin Genç kimdir?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!