Roma'da iklim aktivistleri Barcaccia çeşmesini hedef aldı! Kömür bazlı sıvı döktüler

İklim aktivistleri yine çeşitli eylemlerle gündemde. Bu kez hedefleri, Roma'nın turistik noktalarından İspanyol Merdivenleri önünde bulunan ve 17. yüzyılda yapılan Barcaccia çeşmesi oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Roma'da iklim aktivistleri Barcaccia çeşmesini hedef aldı! Kömür bazlı sıvı döktüler

İklim değişikliğiyle mücadele etmek için farklı eylemler düzenleyen aktivistler, Roma’nın turistik noktalarından biri olan İspanyol Merdivenleri önünde yer alan Barcaccia çeşmesini hedef aldı. Grup, çeşmeye kömür bazlı sıvı dökerek fosil yakıt kullanımını protesto etti. Üç eylemci, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

Aktivistlerin döktüğü sıvı sebebiyle çeşmenin suyu karardı. Roma Belediye Başkanı Roberto Gualtieri, çeşmede incelemelerde bulunurken aktivistlerin eylemini kınadı. İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano da Barcaccia çeşmesine yapılan eylemi “sistematik bir Vandalizm” olarak nitelendirerek, kültürel mirasın korunmasıyla alakası olmayan herkesin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Roma'da iklim aktivistleri Barcaccia çeşmesini hedef aldı! Kömür bazlı sıvı döktüler

Son dönemde İtalya’da tarihi turistik yapı ve anıtlara yönelik eylemlerini arttıran aktivistler, geçtiğimiz ay Floransa Belediyesi olarak kullanılan tarihi Vecchio Sarayı ile Milano’daki Vittorio Emanuele 2 Anıtı’na turuncu boyalı saldırı düzenlemişti.

İklim değişikliğine farkındalık çekmek için değişik yollar deneyen aktivistler, dünyada giderek artan bir ses haline geliyor. Ünlü ressamların tablolarına boya atan grup gibi değişik yöntemler deneyen aktivistler, tüm dünyada dikkatleri üzerlerine çekiyorlar. Ancak, tarihi turistik yapıların zarar görmesi, bu eylemlerin sonuçları endişe verici boyulara ulaşıyor.

Roma’da iklim aktivistleri Barcaccia çeşmesini hedef aldı! Kömür bazlı sıvı döktüler
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!