Küresel piyasalar karışık seyirde

OPEC+ ülkeleri petrol üretiminde kesintiye giderek küresel piyasalarda tedirginlik yarattı ve petrol fiyatları yükseldi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Küresel piyasalar karışık seyirde

Küresel piyasalar, son açıklamaların etkisiyle sallantıya devam ederken, petrol üretiminde kısıtlamaya gidileceği haberi piyasalarda yeniden tedirginliğe yol açtı. Petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratabileceği endişesi, küresel piyasaları etkilemeye devam ederken, iç piyasada da tedirginliğe neden oldu. OPEC+ ülkelerinin aldığı karar doğrultusunda, mayıs ayından itibaren petrol üretiminde günlük 1 milyon varili aşkın kesintiye gidileceği duyuruldu. Bu haber, piyasalarda enflasyon endişelerinin tekrar güç kazanmasına sebep oldu. Brent petrolün varil fiyatı haftaya yüzde 4,6 artışla 83,5 dolardan başlarken, tahvil piyasalarında ise satış ağırlıklı bir seyir gözlendi.

Cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,44, Dow Jones endeksi yüzde 1,26 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,74 değer kazandı. Ancak ABD’de endeks vadeli kontratları, yeni haftaya karışık bir seyirle başladı.

Bugün, yurt içinde analistler Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve dünya genelinde imalat sanayi PMI verilerinin takip edileceğini belirtiyorlar. Küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, enflasyon endişeleri ve OPEC+ ülkelerinin aldığı kararlar, yatırımcıların yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler:

10.00 Türkiye, mart ayı TÜFE ve ÜFE

10.00 Türkiye, mart ayı imalat sanayi PMI

10.55 Almanya, mart ayı imalat sanayi PMI

11.00 Euro Bölgesi, mart ayı imalat sanayi PMI

11.30 İngiltere, mart ayı imalat sanayi PMI

16.45 ABD, mart ayı imalat sanayi PMI

17.00 ABD, mart ayı ISM imalat sanayi PMI

17.00 ABD, şubat ayı inşaat harcamaları

Küresel piyasalar karışık seyirde
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!