KDV ve MTV’ye artış mı geliyor? En yetkili isim açıkladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı TV programında KKM, mevduat faizleri, kredi kartı düzenlemesi ve enflasyon ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, ‘KDV ve MTV’de artış olacak mı?’ sorusuna da yanıt verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı TV programında ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları şu şekilde: “Programı eylül ayında kamuoyuna paylaştık. Fiilen daha erken başladı. Bizim şu anda uygulamakta olduğumuz program 3 yıllık program. Bizim programın 3 temel hedefi var. Enflasyonu tek haneye indirmek. Kademeli bir program anlayışı benimsedik. Birinci hedef dezenflasyondur, fiyat istikrarının sağlanmasıdır.

İkinci hedefimiz mali disiplinin yeniden tesis edilmesidir. Türkiye’nin bütçe performansı iyi ama geçen sene ülkemiz deprem felaketi yaşadı. Geçici olarak bütçe açığı arttı. Deprem harcamaları dahil bütçe açığının gelecek seneden itibaren yüzde 3’ün altına çekilmesi ana hedefimizdir.

Diğer bir önemli hedefimiz cari açığı uygulayacağımız politikalarla kalıcı bir şekilde milli gelire oranla yüzde 2.5’in altına çekmek. Dış borcu aşağı çekmek, Türkiye’nin rezerv birikimini kalıcı bir şekilde sağlamak.

DİKKAT ÇEKEN KKM AÇIKLAMASI: KADEMELİ ÇIKIŞ ÖNGÖRÜYORUZ

Bu yolculukta iki unsur daha ön plana çıkıyor. KKM’den çıkış stratejimiz var. Bir diğer hedefimiz makrofinansal istikrarın pekiştirilmesi açısından ihtiyaç duyduğumuz rezerv birikimindir. KKM’den piyasaları bozmadan kademeli bir çıkış öngörüyoruz.

‘RİSK PRİMİ 300 CİVARINA İNDİ’

Bizim için önemli olan içeride ve dışarıda tüm kesimlerin, piyasa aktörlerinin bu programa inanmasıdır. Bunu risk priminde özetlendiği kanısındayım. Türkiye’nin risk primi 600-700 bandından 300 civarına indi.

‘60 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE REZERV ARTIŞI VAR’

Döviz dönüşümlü mevduatı dikkate alırsanız rezervlerdeki artış 60 milyar dolar civarındadır.

‘CARİ AÇIK 35 MİLYAR DOLARA İNECEK’

Mayıs ayında 12 aylık cari açık 60 milyar doların üzerine çıkmıştır. Aralı kayında 45 milyar dolara geriledi. Buradan söylüyorum 2 aylık dış ticaret rakamına bakarsak 13.2 milyar dolarlık iyileşme var. Cari açık şubat, mart aylarında 35 milyar dolar aralığına inecek.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 12 AY ENFLASYON DÜŞECEKTİR’

Bugün enflasyon rakamı açıklanacak. Bugünkü enflasyon rakamı son 12 ayın enflasyon rakamıdır. Önümüzdeki 12 ayın enflasyon rakamı ile ilişkisi zayıftır. Önümüzdeki 12 ay enflasyon düşecektir.

ENFLASYON MARTTAN İTİBAREN YENİ TRENDE OTURACAK’

Trend programla uyumlu bir şekilde. Geçen sene eylül sonrasına bakın, aylık enflasyona bakın net bir trend var. Trend bizim ortaya koyduğumuz hedef patikası ile uyumlu halde gidiyordu. Ocak ayında bir miktar yüksek çıktı. Çok sürpriz olmadı. Şubatta da bir miktar onun devamı olabilir ama marttan itibaren tekrar yeni baştan net bir trende oturacak. Bu trend bizim dezenflasyon patikamızla uyumlu hale gelecek.

Yıllık enflasyon yüksek kalacak. 2024’ün ilk yarısı dahil enflasyon yüksek kalacak dedik.

2024’te geçici olarak enflasyonu besleyen bir sürü faktör ortadan kalkacak, para politikası çalışacak. Kurda reel olarak değersizleşme öngörmüyoruz. Deprem etkisi sistemden çıkacak. Biz enflasyonun ineceğini düşünüyoruz.

SEÇİM SONRASI YENİ VERGİLER GELECEK Mİ?

Biz vatandaşımıza da, piyasamıza da, iş alemimize de sürpriz yapmayacağız. OVP’de vizyon ne ise onu uygulayacağız. NE diyor programda, vergi ile ilgili sadece biz vergi istisnalarını gözden geçireceğiz diyor. O istisnalardan verimli olmayan, etkin olmayanlarla ilgili bir çalışma yapacağız diyor. Burada KDV genel artışı olmayacak, kurumlar vergisi genel oranda artış olmayacak, gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak, MTV’de yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik. Seçim sonrasında KDV, kurumlar vergisi, gelir vergisi, MTV’de düzenleme gündemimizde değil.

Piyasalarda belirsizliği artırmak, seçime yönelik olarak spekülatif amaçlı bir sürü iddia ortaya konuluyor. Koyanların bir kısmı da saygın olması gereken kişilikler.

BÜTÇE GELİŞMELERİ HAKKINDA

Gelir idaresi ile çalışıyoruz. Bütçe açığını öngördüğümüz program hedefinin çok altına çekmek için yoğun bir çaba içerisinde olacağız. Bütçe açığını kalıcı bir şekilde milli gelire oranla yüzde 3’ün altına çekeceğiz.”

‘MEVDUAT FAİZLERİ YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE’

Mevduat faizleri geçen sene 20’li rakamlarda, şu anda 50’nin üzerinde. Dolayısıyla TL’yi destekleyen bir politika seti var.

Lira itibar kazanacak, reel olarak değer kaybetmeyecektir.

FONLARA VERGİ DÜZENLEMESİ OLACAK MI?

Biz yetkiyi alırken gelir vergisinin üst limitine kadar dedik. Üst limit yüzde 40 ama hangi tedbiri hangi sırala ile hangi dozda uygulayacağımız hususu ayrı bir husus. Biz başından beri ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Biz piyasaları tedirgin edecek adım atmayız.

Vergide adalet üzerinde çalışacağız. Bizim ne borsaya ne başka bir alana piyasayı bozacak vergi düzenlemesi gündemimizde değil. KKM’den çıkışı bile biz kademeli yapıyoruz ve piyasayı bozmadan.

‘KKM’DEN ÇIKAN TL MEVDUATA GİTTİ’

KKM’den çıkmayı önemsiyoruz. Ama kademeli olacak, acelemiz yok, piyasayı bozmadan yapacağız. Geçen sene ağustos ortalarında KKM’de zirveyi bulduk. Bugün 2.3 trilyona indi yani 1.1 trilyon lira azaldı bu önemli.

TL mevduatı 12 puan civarında arttı. Ağırlıklı olarak KKM’den çıkan TL mevduata gitti.

‘KKM’DEN ÇIKIŞI BAŞARACAĞIZ’

Ağustostan bu yana 27 haftadır kesintisiz KKM düşüyor. Demek ki KKM cazip olmaktan çıkmaya başlamış. O konuda rahatım, inanıyorum ki biz KKM’den çıkışı başaracağız. Dezenflasyonda başarının ön koşulunu daha yerine getireceğiz.

EMEKLİ MAAŞLARI HAKKINDA

Bütçede bütün imkanları, memurlarımız için emeklilerimiz için seferber ettik etmeye de devam edeceğiz. Hükümet olarak biz ne asgari ücretliyi ne emekliyi ne memuru enflasyona ezdirmedik.

KREDİ KARTLARINA DÜZENLEME OLACAK MI?

Merkez Bankası’nın yapacağı çalışmalar gündeme geldi. Önemli olan şu bankaların kurallara uyması. Sonuçlandırdığımız bir çalışma yok. Önümüzdeki dönemde sürpriz yapmadan bu konuları çalışacağız.”

 

 

 

KDV ve MTV’ye artış mı geliyor? En yetkili isim açıkladı!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!