Kamu bankalarına TVF’den 111,7 milyar liralık sermaye desteği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’nın çekirdek sermayelerinin toplam 111,7 milyar lira artırılması için Türkiye Varlık Fonu’nca gerçekleştirilen çalışmalar tamamlandı.

Kamu bankalarına TVF'den 111,7 milyar liralık sermaye desteği

AA

Türkiye Varlık Fonu (TVF), kamu bankalarının sermayesine toplam 111,7 milyar lira destek sağladı.

Gerçekleştirilen sermaye artışı ile küresel piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalara karşı bankaların finansal gücünün artırılması ile büyüme stratejilerine katkı sağlanması, reel sektörün desteklenmesi ve deprem felaketinden etkilenen vatandaşların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği bildirildi.

TVF’nin sitesinden yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

TVF’nin finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun sermaye yapılarının güçlendirilmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin toplam 111,7 milyar TL artırılması için gerekli çalışmalar tamamlandı.

Bu kapsamda Ziraat Bankası AŞ’ye 49,7 milyar lira ,Türkiye Halk Bankası AŞ’ye 30 milyar lira ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’ya 32 milyar lira çekirdek sermaye artırımı yapılmış olup TVF’nin Türkiye Halk Bankası AŞ’deki ortaklık payı yüzde 87,7’den yüzde 91,5’e, Türkiye Vakıflar Bankası TAO’daki ortaklık payı ise yüzde 64,8’den yüzde 74,8’e yükselmiştir.

Gerçekleştirilen güçlü sermaye artışı ile kamu bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarının iyileştirilmesinin yanı sıra küresel piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalara karşı bankaların finansal gücünün artırılması ile büyüme stratejilerine katkı sağlanması, reel sektörün desteklenmesi ve ülkemizde meydana gelen deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiştir.

Söz konusu işlemin finansmanı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen özel tertip Devlet İç Borçlanma Senetleri’nin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacaktır.

Kamu bankalarına TVF’den 111,7 milyar liralık sermaye desteği
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!