Japonya’da Fuji’nin patlaması halinde halk yürüyerek kaçacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’da aktif yanardağ Fuji’nin (Fuji-san) patlaması halinde, halkın taşıtlar yerine yürüyerek tahliye edilmesi çağrısı yapılacak.

Japonya'da Fuji'nin patlaması halinde halk yürüyerek kaçacak

AA

Etekleri Yamanaşi, Şizuoka ve Kanagawa eyaletlerine uzanan ve 3 bin 776 metre yüksekliğiyle Japonya’nın en yüksek noktası Fuji-san, Tokyo’nun 100 kilometre güneybatısında yer alıyor.

Aktif yanardağ olarak bilinen Fuji-san’ın, en son patladığı 1707’de lav püskürmesinin 16 gün sürdüğü ve bugün Tokyo’nun konumlandığı bölgelerde 4 santimetre volkanik kül tabakası bıraktığı biliniyor.

Tahliye planı güncellendi

Merkezi hükümet ile 3 çevre eyaletin yetkililerinin yer aldığı Afet İdare Konseyi, Fuji-san’ın patlaması durumunda çevre bölgelerin tahliye planını güncelledi.

Son 9 yıldır ilk kez güncellenen plana göre, olası bir patlama halinde halktan, önceki planda yer alanın aksine taşıtlar yerine yürüyerek bölgeden ayrılmaları istenecek.

Japonya'da Fuji'nin patlaması halinde halk yürüyerek kaçacak

Halk bölgeden yaya ayrılacak

Bu doğrultuda lavların ilk 24 saatte ulaşacağı tahmin edilen bölgelerde yaşayan halk, trafik sıkışıklığının engellenmesi amacıyla bölgeden yaya ayrılacak.

Güncel plana göre, olası patlama öncesi gönüllü tahliye çağrılarının yapıldığı dönemde ise otomobiller dahil şahsi araçlar kullanılabilecek.

“Ekonomik faaliyetlerin sürekliliğini önemsiyoruz”

Afet İdare Konseyi açıklamasında, “Güvenli tahliyeye öncelik verirken, sosyal ve ekonomik faaliyetlerde sürekliliği de önemsiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Japonya'da Fuji'nin patlaması halinde halk yürüyerek kaçacak

Japonya’da Fuji’nin patlaması halinde halk yürüyerek kaçacak
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!