İstanbul'da tek bir riskli yapı kalmayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, megakentteki depreme dayanıksız konutlarına ilişkin mutlu eden mesajlar verdi. Bakan Kurum, “İstanbul'da 1,5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştireceğiz. İstanbul'u tek bir riski yapı kalmayana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Murat Kurum: İstanbul'da tek bir riskli yapı kalmayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da depreme dayanıksız konutlar için önemli bir adım attıklarını ve 1,5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştireceklerini söyledi. Kurum, İstanbul’un tek bir riskli yapısı kalmayana kadar mücadelelerinin devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bugün Bağcılar’da yapılan toplumun her kesimine hitap eden 97 tesisin açılışını yaptı. Açılışa binlerce kişi katıldı. Konuşmasından önce Bakan Kurum, sağlam, güvenli ve afetlere karşı dirençli yuvaların her yerde olması gerektiğini ifade etti.

Kurum, İstanbul’daki kentsel dönüşüm projeleri hakkında da bilgi verdi. Azpurçaklar Sitesi’nde sözleşme aşamasına geldiklerini ve Ege ve Demircan sitelerinin de olduğunu belirtti. Belediyenin vatandaşların rızası çerçevesinde dönüşüm sürecini yöneteceğini söyleyen Kurum, Bağcılar’daki tüm mahallelerde sağlam, güvenli ve afetlere karşı dirençli yuvaların olması için mücadele ettiklerini sözlerine ekledi.

Kurum, İstanbul’da 9 ilçede 963 mahallede kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini belirterek Esenler’de tam 60 bin konutluk projenin anahtarlarını vatandaşlara teslim ettiklerini söyledi. Etap etap TOKİ ile yapılan konutların vatandaşlara teslim edileceğini söyleyen Kurum, aynı şeyi Bağcılar için de yapacaklarını ifade etti. Yeşil alan ve sosyal alanların hizmete sunulacağını vurgulayan Kurum, Esenler’deki projede üretilen konutlardan Bağcılar’ın dönüşümü için de ayıracaklarını söyledi.

Kurum, Üsküdar’da Çamlıca Camii’sinin eteklerinde bir dönüşüm projesi yürüttüklerini belirterek İstanbul’un 7 tepesindeki 90 bin konutun dönüşümü için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Tek bir riskli yapı kalmayana kadar mücadelelerinin süreceğini belirten Kurum, Bağcılar ve İstanbul’un diğer bölgelerinde kentsel dönüşüm projelerine devam edeceklerini vurguladı.

İstanbul’da tek bir riskli yapı kalmayacak
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!