Havaların ısınmasıyla meyve ve sebze fiyatlarında düşüş yaşandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havaların ısınması ile birlikte Türkiye’nin örtü altı üretim üssü Antalya’da hale gelen ürün miktarı arttı. Meyve ve sebzelerin fiyatları yüzde 50’ye varan oranlarda düştü.

İHA

Baharın yaklaşması ve havaların ısınmasıyla birlikte meyve ve sebzelerin toplama süresi kısaldı.

Türkiye’nin en büyük üretici hali konumunda bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde hareketlilik başladı.

Ürün miktarının artması fiyatlara da yansıdı.

Yılın ilk aylarında 25-30 TL’ye kadar yükselen domates yüzde 50 ucuzlayarak 10 TL’ye kadar düştü.

Halde sivri biber 21, patlıcan 15, kabak 15, salatalık 17 TL’den satılıyor.

Yeni Haber Başlığı

Mayıs ayında fiyatlar bir kez daha düşecek

Antalya Hali’ne giren ürün miktarının havaların ısınması ile birlikte arttığını belirten Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze Meyve ve Komisyoncular Derneği Başkanı Hasan Ali Yılmaz, “Domates fiyatları 9-12 TL arasında değişiyor. Marketlere satılan domatesler ise 10 TL seviyesinden alıcı buluyor. Lüks domatesler ise 15 TL’ye kadar yükseliyor. Fiyatlarımızda hissedilir derecede düşüş oldu. Nisan ayında bir yükseliş olabilir ama mayıs ayında tekrar fiyatlarımız düşüşe geçecek. Biz de tüketicimiz ucuz yesin istiyoruz ama şu anda turfanda sebze üretiliyor. Maliyetler ister istemez artıyor. Kış ürünleri yüksek olur” şeklinde konuştu.

Yeni Haber Başlığı

“Markette ürünlerin yüksek olması bizim dışımızda oluyor”

Antalya’dan Avrupa’nın birçok ülkesine ürün gönderildiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:

Bunun yanında Rusya, Ortadoğu’ya da ürünlerimiz gidiyor. Rusya-Ukrayna savaşından sonra eskisi gibi olmasa da yine ürün göndermeye devam ediyoruz. Bugün fiyatlarımız sivri biber 21, patlıcan 15, kabak 15, salatalık 17, yurt dışına giden Kaliforniya biberimiz 40-45 TL. Markette ürünlerin yüksek olması bizim dışımızda oluyor. 10 TL’ye satılan domatesin 30-40 TL olmaması gerekir. Biz bu fiyatları doğru bulmuyoruz.

“Kazanan çiftçi değil”

Salatalık üreticisi Ali Celbiş, “Şu anda verimimiz daha güzel, havalar da ısındı. Bahara doğru verim 3’e katlar. Fiyatlar böyle giderse iyidir. Maliyetimiz de yüksek. Bizler her türlü fedakarlık yapıyoruz, biz fedakarlık yaparken pazarcı ve market sahipleri de fedakarlık yapsın. Ben 1 kilometre ilerideki pazara gittim, 15 TL verdiğim ürün 30 TL. Pazarda 25 TL’den aşağı bir şey yok. Burada kazanan çiftçi değil. Çiftçi 1 yıl buna emek veriyor. Birisi halden alıyor, yüzde 200 kar koyuyor üstüne. Arada uçurum var. Bu faturaların denetlenmesi gerekir, pazarda yüksek olunca vatandaş da tüketemiyor. Üretici ile tüketici arasında farkın nereden kaynaklandığı bellidir. Kış döneminde 4 günde bir toplarken, şimdi 2 günde bir topluyoruz. Fiyatlar düşüyor. Gençlerin bu mesleğe sahip çıkması gerekir, bunlar bacasız fabrikadır. Gençlerimiz ata mesleklerini de yapsınlar” ifadelerini kullandı.

Yeni Haber Başlığı

Havaların ısınmasıyla meyve ve sebze fiyatlarında düşüş yaşandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!