Görme engelli seçmenler için her sandığa şablon gönderilecek

Türkiye'nin kaderini belirlemek için 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi öncesinde, görme engelli vatandaşların refakatçiye gerek duymadan oy kullanabilmesi için yeni bir düzenleme yapıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Görme engelli seçmenler için her sandığa şablon gönderilecek

Resmi Gazete’de yayınlanan Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, görme engelli seçmenlerin “oyun gizliliği” esasına uygun şekilde oy kullanabilmelerine imkan sağladı.

Bu düzenleme ile birlikte, görme engelli seçmenler, artık refakatçi olmadan oy verebilecekler. Önceki seçimlerde, seçim çevresi seçmeni olan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımıyla oy kullanabilen görme engelliler, bu seçimde tek başlarına oy kullanabilecekler.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), görme engelli seçmenlerin oy kullanabilmeleri için oy pusulalarına uygun şablon hazırlayacak. Tüm seçmenler için aynı oy pusulası basılacak, görme engelli seçmenlere ise oy kullanma kabinine girerken oy pusulalarıyla kullanacakları şablonlar verilecek.

Seçimler için toplam 814 bin 120 görme engelli oy kullanma şablonu oluşturulacak ve bu şablonlar YSK tarafından yurt içi ve dışındaki oy verme yerlerine gönderilecek. Oy pusulalarının basımı ise Cumhurbaşkanı seçimi için 12 Nisan’da, milletvekili seçimi için 19 Nisan’da başlayacak.

Oy pusulalarının şekli belirlendikten sonra, oy pusulasındaki mühür basılacak yerler dikkate alınarak mühür delikleri oluşturulacak. Bu düzenleme ile birlikte, görme engelli vatandaşlarımız da artık daha rahat bir şekilde oy kullanabilecekler.

Görme engelli seçmenler için her sandığa şablon gönderilecek
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!