Donald Trump’ın hakkındaki soruşturmayı engellemeye çalıştığına dair kanıtlar bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Washington Post, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinden çıkan ‘gizli belgeler’ soruşturmasıyla ilgili muhtemel engellemeye işaret eden yeni deliller bulunduğunu haberleştirdi.

Donald Trump'ın hakkındaki soruşturmayı engellemeye çalıştığına dair kanıtlar bulundu

AA

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki evi 8 Ağustos 2022 sabahında ‘gizli belgeler’ soruşturması için FBI ajanları tarafından basılarak aranmıştı.

Trump, baskını ve hakkında devam eden soruşturmaları ‘siyasi’ olarak nitelerken özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin ‘bağımsız bir hakem veya özel bir hakim’ tarafından incelenmesi talebinde bulunmuştu.

Trump engellemeye çalışmış

Washington Post, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde Adalet Bakanlığı ve FBI müfettişlerinin Trump’ın eski yardımcısının e-mail ve telefon mesajlarından ortaya çıkarılan yeni kanıtlar üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Trump’ın Beyaz Saray’daki görevinden sonra Florida’da da bir süre kendisi ile çalıştıktan sonra geçen yıl işten ayrılan yardımcısı Molly Michael’ın eski başkan ile yaptığı yazışmaların soruşturma kapsamında Mar-a-Lago’daki kritik zamanlar için ayrıntılı bilgiler sağladığı ifade edildi.

Soruşturmayı yürüten müfettişlerin ortaya çıkan yeni delilleri Trump’ın elindeki gizli belgeleri tutma konusunda resmi talep ve faaliyetlere yönelik ‘muhtemel engelleme’ açısından değerlendirdikleri aktarıldı.

Donald Trump'ın hakkındaki soruşturmayı engellemeye çalıştığına dair kanıtlar bulundu

Söz konusu kaynakların Trump’ın gizli belgeleri iade etmesi yönünde resmi çağrı yapıldıktan sonra malikanesindeki bazı kutulara bizzat inceleme yaptığı, şahitlerin beyanları ve güvenlik kayıtlarına göre içinde belgeler bulunan bazı kutuları malikane dışına çıkarmasından şüphelenildiğini aktardığı ifade edildi.

Bazı delillerin ayrıca Trump’ın, avukatları ve danışmanları ile belgeleri nasıl tutabileceği yönünde tavsiye beklediğini gösterdiği, bu bağlamda eski başkanın yetkililerin Mar-a-Lago’daki tüm gizli materyalleri toplamasını kasten engellemeye çalışıp çalışmadığının incelendiği vurgulandı.

Donald Trump’ın hakkındaki soruşturmayı engellemeye çalıştığına dair kanıtlar bulundu
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!