Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzonlu danışmanı ile yolları ayırdı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir çok danışmanı ile yollarını ayırdığı ileri sürüldü. Ayrılan isimler arasında Trabzonlular da var…

Oda TV’nin aktardığına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, danışmanlarının bir çoğu ile yollarını ayırma karara aldı. Bu kararın, danışmanlara tebliğ edildiği kaydediliyor. Haberde, ayrılık kararının tebliği edildiği isimlerin artabileceği kaydedildi.

65 YAŞ SINIRINDAN DOLAYI

Bu kararın alınmasındaki en büyük etken ise 65 yaş sınırından dolayı olduğu belirtildi. Haberde, “

Danışman kadrosuna yaş sınırı getirildiği buna göre 65 yaşını aşanların danışmanlık görevi yürütmemesi kararı alındı” ifadeleri kulanıldı. 

Haberde dile getirilen isimler arasında ise Trabzonlular da var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanları arasında yer alan Ayşenur Bahçekapılı da yolların ayrıldığı isimler arasında.

Trabzon Maçkalı olan Ayşenur Bahçekapılı, 68 yaşında ve AK Parti’den Milletvekili seçildi. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu Bahçekapılı, AK Parti Grup Başkanvekililği, TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

Haberde görevden alınan isimler şu şekilde sıralandı:

Ayşenur Bahçekapılı

Sefer Turan

Esengül Civelik

İbrahim Çelik

İbrahim Saraçoğlu

Hakkı İlnur Çevik

Fahri Kasırga

İsrafil Kışla

İhsan Şener

Yalçın Topçu

Ayşe Türkmenoğlu

Ahmet Karayiğit

Mehmet Akarca

Şükrü Karatepe

ODA Tv’nin haberinde şu ifadelere yer verildi:

LİSTEDE ÖNEMLİ İSİMLER VAR

İhraç edilen isimler arasında Türkiye’nin yakından tanıdığı İbrahim Saraçoğlu da bulunuyor. Hazırladığı bitkisel kürlerle tanınan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, 2015 yılından bu yana Külliye’de bu alanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu.

Davutoğlu döneminde kurulan geçici hükümette Kültür Bakanı görevini üstlenen daha sonrada Erdoğan’ın danışmanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu da görevine son verilen isimler arasında bulunuyor.

Listede yer alan önemli isimlerden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başta Katar olmak üzere Arap ülkelerine yaptığı ziyaretlerde eşlik eden Sefer Turan.

Turan başdanışmanlık görevinin yanı sıra Erdoğan’a Arapça tercümanlığı da yapmaktaydı.

2017- 2020 tarihleri arasında Muğla Valiliği görevlerinde bulunan ve 2020 yılında Cumhurbaşkanının imzaladığı kararla görevinden alınan Esengül Civelek Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı görevine getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gazeteci kökenli danışmanı Mehmet Akarca da görevinden alındı. Siyaset hayatına ANAP’ta başlayan ve bir dönem milletvekilliği de yapan Akarca gazeteciliğe TRT Trabzon Radyosu’nda başladı.

Birçok ulusal kanalda görev yapan Akarca son olarak ATV Ankara Temsilciği görevini üstlendi. Akarca uzun süredir Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu.

Külliye ile yolları ayrılan bir diğer isim de İsrafil Kışla.

3 dönem AKP Artvin Milletvekili olarak yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atanan İsrafil Kışla, Bilal Erdoğan’a yakınlığı ile de biliniyordu.

15 TEMMUZ’UN KRİTİK İSMİ DE LİSTEDE

2018’den itibaren Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapan Fahri Kasırga da görevinden alınan isimlerden biri.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, darbeciler tarafından alıkonulmuştu.

BARZANİ’NİN ÖNERDİĞİ İSİM

Görevden alınan bir diğer önemli isim de 2016’dan beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı olan Hakkı İlnur Çevik.

Çevik’i diğer danışmanlardan ayıran ise Barzani ailesine yakınlığı. Zira, Çevik’in danışmanlık koltuğuna oturmasında da Kuzey Irak Kürdistan Yönetimi’nin etkisi olduğu biliniyor.

Çevik, 1991-1993 yılları arasında da dönemin başbakanı Süleyman Demirel’e de özel danışmanlık yapmıştı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzonlu danışmanı ile yolları ayırdı!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!