Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki sırası belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki sırası belli oldu

2023 yılında gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için heyecan dorukta. Seçimlere kısa bir süre kala, adayların oy pusulasındaki yerleri belirlendi. Yüksek Seçim Kurulu tarafından gerçekleştirilen kura çekimi sonucunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oy pusulasında 1. sırada yer alacakken, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise 3. sırada yer alacak.

14 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, siyasi partilerin çalışmaları da hız kazandı. Adayların pusuladaki yerleri ise, seçimlere dair en önemli merak konularından biri haline geldi.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından gerçekleştirilen kura çekimi sonucunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1. sırada, muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise 3. sırada yer alacak. Diğer adaylar Muharrem İnce ve Sinan Oğan ise sırasıyla 2. ve 4. sıralarda yer bulacaklar.

Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki sırası belli oldu

YSK Başkanı Ahmet Yener, kura çekimi esnasında, seçimlerde kullanılacak oy pusulalarının belirlenmesine dair açıklamalarda bulundu. Pusulalardaki adayların sıralamasının fanuslarda bulunan rakamların belirlediği bir kura çekimi ile belirlendiğini söyleyen Yener, adayların isimlerinin bulunduğu fanusta çekim yapılacağını belirtti. Çekim sonucu çıkan isimlere, adayların kurulda hazır bulunan temsilcileri tarafından oy pusulasında belirlenecek sıraya göre yer verileceği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy pusulalarının basımı 12 Nisan’da, milletvekili seçiminde kullanılacak oy pusulalarının basımı ise 19 Nisan’da başlayacak. Seçim takvimine göre, 2 Nisan’da muhtarlıklarda listeler askıdan indirilecek. 8 Nisan’da ittifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapılacak. Milletvekili aday listeleri ise 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek. 19 Nisan’da da milletvekili kesin aday listeleri ilan edilecek.

Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki sırası belli oldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!