CHP'den teşkilatlara milletvekili adayı seçimi hakkında talimat

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili listesi çalışmaları için İl Başkanlıklarına gönderdiği yazıda, adayların sadece önerebilineceğini ifade ederek kimin seçilip seçilmeyeceğinin sandıkla değil merkez üzerinden yapılacağını ifade etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
CHP'den teşkilatlara miletvekili adayı seçimi hakkında talimat

Yaklaşan seçimler öncesinde siyasi arenada hareketlilik devam ediyor. Partilerin cumhurbaşkanı adayları kesinleşti ve Yüksek Seçim Kurulu’na bildirildi. Resmi Gazete’de yayınlanan YSK kararına göre, 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Cumhurbaşkanı kesin aday listesi belirlendi. Listede, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan aday olarak yer aldı.

Seçime kısa bir süre kala, partilerin milletvekili aday adayları artarken, milletvekili listeleri de belirlenmeye devam ediyor. Bu süreçte, seçime katılan partilerin milletvekili aday adayı kabul işlemi hukuk, parti ilkeleri ve liyakat çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Son gelişme ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden geldi. Parti Genel Merkezi, milletvekili listesi çalışmaları için İl Başkanlıklarına bir yazı gönderdi. Bu yazıda, İl Başkanlıklarının milletvekili aday adayı seçimlerinde sadece aday önerebilecekleri ifade edildi. Ancak seçilecek kişilerin Cumhuriyet Halk Parti Genel Merkezi tarafından belirleneceği de belirtildi.

Yazıda ayrıca, adayların seçimi için sandığa gitmek yerine, merkez üzerinden yapılacağı ifade edildi. Bu gelişmeler, seçim öncesinde partilerin aday belirleme süreçlerindeki farklı yaklaşımları ve politikaları da yansıtıyor.

“Sandık kurularak, aday saptaması yapılması, kesinlikle söz konusu olmayacaktır

Gönderilen metinde şu ifadelere yer verildi:

CUMHURİYET HALK PARTİSİ İL BAŞKANLIKLARINA

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek “28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine” ilişkin; Milletvekili Adaylarımızın, Tüzüğümüzün 52. maddesi uyarınca, tüm seçim çevrelerinde “Merkez Yoklaması Yöntemi” ile belirlenmesine, Parti Meclisi’nin 12 Mart 2023 tarihli toplantısında karar verilmişti.

Bu bağlamda, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yapılacak aday tespitinde, il Örgütlerimizin de görüşlerinin alınması önem taşımaktadır.

“Örgütlerimizin görüşlerinin alınması” ifadesinin “Eğilim Yoklaması” şeklinde anlaşılmaması gerekmektedir.

Sandık konularak, eğilim yoklaması yapılması şeklinde bir kararımız mevcut olmayıp, bu yönde bir uygulama kesinlikle yapılmayacaktır.

Listelerin hazırlanmasında, İl Örgütlerimizin görüşlerinin alınmasından maksat, il Örgütlerimizin ana kademe ve yan kollara danışarak, bölge dengeleri de gözetilmek suretiyle aday tespiti ve sıralamalarda, Genel Merkezimize yardımcı olacak şekilde kanaat oluşturmasıdır.

Bu nedenle, adayların tespitinde, il örgütlerimiz tarafından, sandık kurularak, sandıktan çıkan sonuçlara göre aday saptaması yapılması, kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Bu kapsamda; ilinizden Genel Merkezimize müracaat eden, Milletvekili aday adayı listeleri üzerinde;

İlçe Örgütleriniz, Kadın Kollarınız ve Gençlik Kollarınızın da görüşü alınarak, Milletvekili Aday listesinde yer almasını önerdiğiniz kişilerin ad ve soyadı bilgilerinin, en geç 3 Nisan 2023 Pazartesi gününe kadar, Parti Örgütü, Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Oğuz Kaan SALICI’ya, kapalı bir zarf içerisinde teslim edilmesi hususunda, gereğini ve bilgilerinizi rica ederiz.

CHP’den teşkilatlara milletvekili adayı seçimi hakkında talimat
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!