Bulgaristan'da halk 2 sene içerisinde 5'inci defa sandık başında

Bulgaristan'da 48. parlamentonun hükümet kuramamasından dolayı ülke 2 sene içerisinde 5'inci defa sandık başında geçti. Sandıklar saat 20.00'de kapanacak.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Bulgaristan'da halk 2 sene içerisinde 5'inci defa sandık başında

Bulgaristan’da siyasi dengesizlik, ülkeyi erken seçime götürdü. 2 Nisan’da gerçekleştirilen seçimler, son iki yıl içinde beşinci kez sandık başına gidilmesine neden oldu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 48. parlamentonun hükümet kuramaması nedeniyle seçimleri erkene çekme kararı aldı ve 3 Şubat’tan itibaren parlamentoyu feshetti.

Bulgaristan’da son dört parlamentoda temsil edilen partiler, hükümet kuramadıkları için son iki yıldır Cumhurbaşkanı Radev’in kurduğu geçici hükümetler tarafından yönetiliyor. 2 Ekim 2022’de yapılan son erken genel seçimde, 7 siyasi parti parlamentoda yer aldı, ancak bu partilerin üçü koalisyon hükümeti kuracak kadar güvenoyu alamadı.

Yeni Haber Başlığı

Trend Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin son anketine göre, oyların %26’sını Demokratik Bulgaristan Partisi ve Değişime Devam Partisi’nden oluşan koalisyon alacak. Bu koalisyon, 2021 yılına kadar 12 yıl boyunca ülkeyi yönetmişti ve Türkiye’de yaşayan Bulgaristan göçmenleri geleneksel olarak bu partiye oy veriyor.

Seçimlerde Rusya yanlısı partiler de oyların büyük bir bölümünü alacak gibi görünüyor. NATO ve Avrupa Birliği karşıtı, popülist Yeniden Doğuş Partisi’nin oyların yaklaşık %13’ünü alması bekleniyor. Ayrıca, Bulgaristan Sosyalist Partisi de Rusya yanlısı ve eski komünist partinin çizgisinde siyaset yürüterek, oyların %7,3’ünü alarak parlamentoya girmesi bekleniyor.

Yeni Haber Başlığı

Yaklaşık 6 milyon 600 bin seçmenin katılması beklenen seçimlerde, 21 parti ve koalisyon aday gösterdi ve yurt içinde ve dışında 738 noktada sandık kuruldu. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları da 162 noktada oy kullanabilecek. Seçimde, kağıt pusula ve makineyle oy verilebilecek ve oy verme işlemi saat 20.00’de sona erecek.

Yeni Haber Başlığı

İçişleri Bakanlığı, seçimler nedeniyle geniş güvenlik önlemleri aldı. Sandıkların saat 22.00’da kapanması bekleniyor. Anketlere göre, en az 5 siyasi parti, %4’lük seçim barajını aşarak parlamentoya girmeyi başaracak.

Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı

Bulgaristan’da halk 2 sene içerisinde 5’inci defa sandık başında
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!