BM Kalkınma Programı Temsilcisi Louisa Vinton, Türkiye'ye destek çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Temsilcisi Louisa Vinton, Türkiye'deki depremler sonrası bölge halkına destek sağlanması gerektiğini belirterek, uluslararası yardıma ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
BM Kalkınma Programı Temsilcisi Louisa Vinton, Türkiye'ye destek çağrısı yaptı

UNDP Temsilcisi Vinton, küresel çabaların önemine dikkat çekerek Türkiye’de depremlerin ardından bölge halkına destek sağlanması gerektiğini vurguladı. Vinton, Al Jazeera için kaleme aldığı makalesinde dünyanın Türkiye halkına sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Depremlerin neden olduğu kayıpların sarsıcı olduğunu dile getiren Vinton, bölgenin yeniden inşası için uluslararası yardım ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca, son 30 yılda dünyadaki en ölümcül beşinci deprem olduğunu belirterek insan kayıpları ve binaların hasar görmesi ve yıkımının şok edici olduğunu ifade etti.

Antakya’da manzaranın kıyamet gibi olduğuna dikkat çeken Vinton, yardımların ilk günlerinde dünyanın bölgeye koştuğunu ancak Türkiye’nin toparlanması ve yeniden inşası için çok daha büyük kaynaklara ihtiyaç olduğunu belirtti. UNDP’nin Türk hükümetine afetin mali etkisini hesaplamada ve iyileştirme ve yeniden inşa için öncelikler belirlemede yardımcı olduğunu ifade etti.

Felaketin yol açtığı hasar ve kayıpların 103,6 milyar dolara ulaştığını ve yalnızca yıkılan 650 bin konutun yenilenmesinin 66 milyar dolara mal olacağını belirten Vinton, bu kadar büyük rakamların bile Türkiye halkının yaşadığı kaybı anlatamayacağını ifade etti.

Vinton, küresel bir çaba gerektiren yeniden inşanın sadece tuğla ve harçtan ibaret olmadığını ve yaşamlar ve geçim kaynakları ile ilgili olduğunu belirterek uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı. Eşi benzeri görülmemiş bir felaket karşısında uluslararası toplumun cömertliğinin de eşi benzeri görülmemiş olması gerektiğini sözlerine ekledi.

BM Kalkınma Programı Temsilcisi Louisa Vinton, Türkiye’ye destek çağrısı yaptı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!