Asgari ücret ne kadar olacak, neye göre hesaplanacak?

Meclis ve yeni Kabine ile birlikte milyonlarca vatandaşın gözü asgari ücret zammında. Çalışma Bakanı Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu toplantıya çağırıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari ücret, 2023 yılında çifte rekorla belirlendi. Ocak ayında yüzde 54,7 artışla net 8.506 TL olan asgari ücret, bu dönemde 455 dolar bandına yükselerek döviz bazlı rekor kırdı.

Milyonlarca Vatandaşın Gözü Meclis ve Yeni Kabine’de

Haziran ayının gelmesiyle birlikte milyonlarca vatandaşın gözü Meclis’e ve yeni Kabine’ye çevrildi. Meclis’te yasama dönemi resmen başlarken, yeni Kabine üyeleri de belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan oldu.

Bakan Işıkhan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu Toplantıya Çağırıyor

Bakan Işıkhan’ın çağrısıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Komisyonun başkanlığını Bakan Işıkhan yapacak. İşçileri temsilen Türk-İş ve işverenleri temsilen TİSK de komisyon üyeleri arasında yer alacak.

Yeni Asgari Ücret 1 Temmuz İtibarıyla Geçerli Olacak

Yılın ikinci yarısı için belirlenecek asgari ücret, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Bu değişiklik, sadece asgari ücretlileri değil, işsizlik maaşı, iş göremezlik ödeneği ve staj parası gibi ödemeleri de etkileyecek.

Asgari Ücret Temmuz Zammi İçin Enflasyon Rakamları Önemli

Asgari ücret belirlenirken enflasyon etkili oluyor. Ancak işçi ve işveren temsilcileri sadece enflasyona değil, geçim endeksine, piyasa koşullarına ve işverenler açısından rekabet şartlarına da bakıyor. Enflasyon ise en etkili veri olarak öne çıkıyor. Temmuz ayında yapılacak ara zam için dikkate alınacak ilk 6 aylık enflasyon verisi, Temmuz ayının üçünde açıklanacak.

Asgari Ücret Nasıl Hesaplanacak?

Asgari ücrete ilk 6 aylık enflasyon yansıtılırsa, tahmine göre halen 8.506 TL olan net asgari ücret 10.329 TL’ye yükselecek. Eğer refah payı da eklenirse, artış yüzde 30 ya da 35’i bulabilecek. Geçen yıl Temmuz’daki gibi yüzde 30’luk bir ara zam yapılırsa, net asgari ücret 11.058 TL’ye çıkacak. Yüzde 35’lik bir zam ise net asgari ücreti 11.483 TL’ye taşıyacak. Vergi alınmaması uygulaması da asgari ücretten devam edecek.

Asgari ücret ne kadar olacak, neye göre hesaplanacak?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!