ABD ve Rusya, casuslukla suçlanan Evan Gerşkoviç’in durumunu görüştü

Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları arasında casusluk suçlamasıyla tutuklanan bir Amerikalı gazetecinin serbest bırakılması konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ABD ve Rusya, casuslukla suçlanan Evan Gerşkoviç’in durumunu görüştü

Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Ural Dağları’ndaki Yekaterinburg şehrinde “gizli bilgileri elde etmeye çalıştığı” iddiasıyla gözaltına alınan gazeteci Evan Gerşkoviç, “Rus askeri sanayi kompleksindeki işletmelerden birinin devlet sırrı oluşturan faaliyetleri hakkında bilgi toplamak için ABD’nin emriyle hareket ettiği” öne sürülüyor. ABD, Rusya’yı Gerşkoviç’in tutuklanması konusunda baskı yapıyor ve serbest bırakılmasını talep ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında yapılan telefon görüşmesinde Blinken, Gerşkoviç’in casusluk yaptığı şüphesiyle tutuklanması konusunu gündeme getirdi. Ancak, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Washington’daki yetkililerin baskısı ve Batı medyasının bu davaya siyasi bir hava katma niyetiyle gürültü çıkarmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Ayrıca, Lavrov, Gerşkoviç’in gazetecilik kisvesi altında devlet sırrı taşıyan gizli bilgiler elde etmeye çalışırken suçüstü yakalandığına işaret ederek, söz konusu ABD vatandaşının kaderinin mahkemede belirleneceği vurgulandı.

Gerşkoviç, The Wall Street Journal gazetesinin Moskova muhabiri olarak çalışıyordu ve 30 Mart’ta casusluk suçlamasıyla yakalandı. Moskova Lefortovskiy Mahkemesi, FSB’nin talebine uygun olarak Gerşkoviç’in 29 Mayıs’a kadar tutuklanmasına karar verdi.

ABD ve Rusya, casuslukla suçlanan Evan Gerşkoviç’in durumunu görüştü
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kuzey Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!